BUL

Yozgat'ta Gezilecek Yerler

İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat, eskiden Bozok adıyla da bilinen bir ilimizdir. Tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Yozgat şehri, birçok tarihi yapıyı ve müzeyi bünyesinde bulundurmaktadır. Yozgat, tarihi ve kültürel değerler bakımından oldukça zengin olmanın yanı sıra doğal güzellikleriyle de her zaman dikkat çekmektedir. Başta yaylaları, dağları, ormanları olmak üzere birçok doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır. Yozgat’ı ziyaret ettiğinizde tarihin bıraktığı izleri gözlemleyip gezebilir, Yozgat’ın doğal güzellikleriyle sakince dinlenebilirsiniz. Ayrıca Yozgat şehrine gidildiğinde mutlaka Yozgat’ın çeşit çeşit yöresel lezzetlerini de denenmelidir, 

1-Yozgat Müzesi

Yozgat Müzesi binası, yapımından günümüze kadar farklı işlevlerde kullanılmış olup 1985 yılından itibaren müze olarak hizmet vermektedir. İçinde Yozgat şehri ve bu şehrin çevresine ait birçok kültürel eseri bulundurur. Müzenin birden fazla salonu bulunmaktadır, Alt katta yer alan salonlarda arkeolojik eserleri, üst kat salonlarında ise etnografik eserleri görebilirsiniz. Bu eserler arasında geçmişe ait mutfak eşyalarını, silahları, ahşap malzemeleri, kilim ve dokumaları ve “Aynalı Körük” olarak bilinen meşhur at arabası gibi birçok eseri görebilirsiniz. Yozgat Müzesi haftanın her günü saat 09:00-17:00 arasında ziyaretçilerini ağırlamakta. Müzeye giriş ücretsiz.

Yozgat Müzesi

2-Yozgat Çamlığı Milli Parkı

1958 yılında milli park olarak kabul edilen Yozgat Çamlığı Milli Parkı, 264 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bu park, Kafkas Çamı olarak bilinen ve sadece burada bulunan Karaçam türünü barındırmaktadır ve ayrıca 43 familya ve 144 cins içinde toplam 212 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır, bunların arasında 30'a yakın endemik tür de bulunmaktadır. Parka giriş yaptığınız andan itibaren doğayla iç içe olmanın huzurunu yaşayıp burada ailenizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yozgat Çamlığı Milli Parkı, doğa ve tarih severler için önemli bir turizm merkezidir. Burada kartal, kızıl şahin, küçük atmaca, kumru, delice, tarla kuşu, sığırcık, sarı asma, arı kuşu, ardıç kuşu, karga, serçe ve tepeli toygar gibi kuşları da görebilmeniz mümkündür. Hem konaklama merkezlerine hem şehir merkezine çok yakın olan Milli Park’ta yemek yiyebileceğiniz yerler, piknik üniteleri, otoparklar, basket sahaları da bulunmaktadır.

Yozgat Mili Park

3-Yozgat Lavanta Bahçesi

Yozgat'ın Çekerek ilçesinde dünyanın en büyük lavanta adası olarak da anlandırılan lavanta bahçesinde 250 bin lavanta mis gibi kokusuyla ve muhteşem renkleriyle Yozgat'ta gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Oluşturulan adada seyir terasları, iskele ve kafeler, otopark ve çocuk oyun alanları da bulunuyor.

Yozgat Lavanta Adası

4-Çapanoğlu Camii

Çapanoğlu Camii, İstanbulluoğlu Mahallesi'nde bulunan ve şehrin merkezinde yer alan bir camidir. Halk arasında Büyük Cami veya Ulucami olarak da anılan yapı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Avrupa etkisiyle gelişen Türk mimarisinin Anadolu'daki önemli örneklerinden biridir. İki ayrı tarihte inşa edilen caminin ilk inşa edilen bölümüne “içeri cami”, sonrasında inşa edilen bölümüne ise “dışarı cami” denilmektedir. Çapanoğlu Cami’nin, dört tarafı avlu duvarıyla çevrilidir. Avlunun doğu ve batı taraflarındaki kemerli abidevi kapılar, 1964 yılında kuzey tarafına eklenen üçüncü bir kapı ile birleştirilmiştir. Cami, karmaşık hat sanatı ve süsleme motifleriyle süslenmiştir. İçeri Cami ve Dışarı cami olarak isimlendirilen camilerin duvarlarında, üst duvarlarında ve kemerlerinde eşsiz süslemeler boyamalar yer almaktadır. Siz de Çapanoğlu Cami’yi ziyaret ederek ibadetinizi gerçekleştirebilir ve caminin görkemli mimarisi ve süslemesini gözlemleyebilirsiniz

Çapanoğlu Camii

5-Tavium Antik Kenti

Yozgat'ın merkezine 40 kilometre batısında, Büyüknefes Köyü'nde yer alan Tavium Antik Kenti, Hitit ve Frig yerleşim izleriyle bilinir. Kalkolitik Çağ'dan İslami Dönem'e kadar olan dönemlerde yerleşim izleri geniş bir bölgede tespit edilmiştir. Eskiden Orta Kızılırmak bölgesinin ticaret merkezi ve başkenti konumunda olduğu için birçok medeniyetten birçok izi üzerinde bulundurur. Nitekim yapılan araştırmalar sonucunda da seramik parçaları, sütun kaide ve tamburları, mezar stelleri ve Bizans dönemine ait yazıtlı mezar gibi mimari kalıntılar keşfedilmiştir ve burada ziyaretçilerine sergilenmektedir. Antik kente dilediğiniz saatte giriş yapabilirsiniz.

Tavium Antik Kenti

6-Kazankaya Kanyonu

Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya kasabasına bağlı olan Kazankaya Kanyonu, zamanla akarsu sularının kalker kayalarını aşındırmasıyla oluşan büyüleyici güzelliğe sahip olan mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik noktalardan biridir. Kanyona geldiğinizde doğayla baş başa kalabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir ve kanyonun eşsiz manzarasıyla rahatlatıcı bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Aynı zamanda kanyonun yerleşim yerlerine yakın olması sebebiyle kanyon yolculuğu sonrası Yozgat’ın yöresel lezzetlerini tadarak dinlenebilirsiniz.

Kazankaya Kanyonu

7-Akdağmadeni Kilisesi

Akdağmadeni Kilisesi, Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesinde yer alan tarihi bir kilisedir. Tabletlere bakılarak kilisenin, 19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği bilinmektedir. Kilise Rum Ortodoks cemaati tarafından kullanılmıştır ancak, cemaatin zamanla azalması nedeniyle kilise terk edilmiş ve uzun yıllar boyunca atıl durumda kalmıştır. Sonrasında ise, restorasyon çalışmaları yapılarak turizme açılmıştır. Akdağmadeni Kilisesi, Osmanlı dönemi mimarisi özelliklerini yansıtmaktadır. Yapı, kesme taşlardan yapılmış ve kare planlıdır. Kilisenin üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür. Yapının girişinde yer alan üçgen alınlık ve pencereler, klasik Osmanlı dönemi mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Mimarisi oldukça ilgi çekici olan Akdağmadeni Kilisesi kapı üzerinde 11 adet, çerçeve altında 2 adet Grekçe kitabeyi de bünyesinde bulundurur. Gezdiğiniz zaman görkemli yapısıyla sizi büyüleyecek kiliseyi dilediğiniz gün dilediğiniz saatte ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Akdağmadeni Kilisesi

8-Karslıoğlu Konağı

Yozgat’ın Sungurlu sokağında yer alan Karslıoğlu Konağı Arkeoloji müzesi olarak hizmet vermektedir. Yozgat’ın geleneksel mimarisine göre inşa edilmiş olan Karslıoğlu Konağı, 19. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Bodrum katı ile toplam 3 katı olan konakta daha önce Atatürk Yozgat ziyaretinde konaklamıştır. Bu açıdan da konak ayrı bir öneme sahiptir. Günümüzde müze olarak kullanılan konağın bölümlerinde ise çeşitli tarihi eserler yer almaktadır. Prehistorik çağdan Bizans dönemine kadar uzanan geniş bir tarihi yelpazedeki eserlerin kronolojik bir sırayla sergilendiği Karslıoğlu Konağı'nın birinci ve ikinci katlarında yer almaktadır. Karslıoğlu Konağı'nın bahçesinde ise, Roma ve Bizans dönemlerine ait mezar taşları, yazıtlar ve taş eserleri sergilenmektedir. Karslıoğlu Konağı’nı ziyaret edip bu eserleri görebilmeniz mümkündür. Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır, müzeyi 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Karslıoğlu Konağı

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500