BUL

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Son yıllarda Anadolu'nun yıldızı parlayan kenti olan Eskişehir tarihi ve kültürel bir çok gezilecek yer ile ziyaretçilerini bekliyor.

1-Odunpazarı Evleri

Deniz turizminden uzak olan Eskişehir, tarihi güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekiyor. Bunlardan bir tanesi de eski Osmanlı evleri olarak bilinen Odunpazarı Evleri. İki ya da üç katlı özelliğie sahip olan bu evler yan bahçeli, ön veya arka bahçeli olarak yapılmıştır. Tarihi eser özelliği taşıyan bu evler, restorasyon çalışmaları ile korunmaktadır. Odunpazarı Evleri yol tarifi için tıklayın.

Odunpazarı Evleri 

2-Eti Arkeoloji Müzesi

Şehirde antik eşyaların korunduğu müzelerin başında Eti Arkeoloji Müzesi gelmektedir. Eti Arkeoloji Müzesi Helenistik, Hitit, Kalkolitik, Neolitik, Bizans, Roma, Selçuklu, Osmanlı dönemlerini kapsayan 22.500 eserin bulunduğu bir tarih müzesi olarak hizmet veriyor. Nisan-Ekim ayları arasında 08:00-19:00; Kasım-Mart ayları arasında 08:00-17:00 saatleri içerisinde açık olan müzenin giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca müze, özel sektör desteğiyle hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşımaktadır. Eti Arkeoloji Müzesi yol tarifi için tıklayın.

Eti Arkeoloji Müzesi

3-Balmumu Heykeller Müzesi

Bir çok siyasetçinin, yaklaşık 160 ünlü ve bilim adamının balmumu heykellerinin yer aldığı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi Eskişehir muhakkak gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yakın tarihimize siyaset, spor, sanat alanlarında damga vurmuş isimlerin adeta gerçek gibi görünen balmumu heykelleri sizleri başka dünyaya götürüyor. Giriş ücreti tam 5 TL, öğrenci 2 TL olan müze Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10:00-17:00; Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-18:00 saatleri arası açıktır. Balmumu Heykeller Müzesi yol tarifi için tıklayın.

Balmumu Heykeller Müzesi

4-Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Türkiye'nin en büyük ve en özel parklarından biri olan Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nın içerisinde Masal Şatosu, Yapay Gölet, Bilim ve Deney Merkezi, Korsan Gemisi, Sabancı Uzay Evi, Amfi Tiyatro, Ağaç Ev, Eti Sualtı Dünyası gibi dolu dolu vakit geçirmenizi sağlayacak yapılar bulunuyor. Ayrıca park ziyaretçilerine minik tren ile ücretsiz park etrafında tur imkanıda sunuyor. Giriş ücretsiz fakat içerideki alanlar için ayrı ayrı 1-5 TL arası giriş ücretleri bulunmaktadır. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı yol tarifi için tıklayın.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

5-Kurtuluş Müzesi

Odunpazarı bölgesinde bulunan Kurtuluş Müzesi 2016 yılında açıldı. Odunpazarı evlerindeki bir evden müzeye dönüştürülmüştür. Milli mücadele yılların betimlendiği müzenin giriş katı çocuklara ayrılmıştır. Genç kuşaklara Kurtuluş mücadelesi çizgi filmler ile anlatılmaktadır. Üst katlarda ise Karikatürlerle Milli Mücadele, Gazetelerle Milli Mücadele, Strateji Odası ve Gösterim Odası bulunmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan müze 09:30-17:30 saatleri arası hizmet vermektedir. Giriş ücreti ise tam 5 TL, Öğrenci 2.5 TL'dir. Kurtuluş Müzesi yol tarifi için tıklayın.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi

6-Şelale Park

Şehrin en yüksek tepesine kurulmuş Şelale Park ziyaretçilerine kuş bakışı panoramik bir Eskişehir görüntüsü sunuyor. Park içinde restauran ve cafe bulunmaktadır. Eskişehir manzarası karşısında yine park içinde bulunan yapay şelaleden gelen ruhunuzu dinlendirecek su sesi eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ayrıca çocuklar için Don Kişot ve Sanço Heykelleri ve yel değirmenleriyle ailecek hoş vakit geçirebilecğiniz bir park. Şelale Park yol tarifi için tıklayn.

Şelale Park

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500

Yazı Yorumları

metin 11/02/17
teşekkürler kapsamlı bir yazı olmuş