BUL

İstanbul'da müze kart geçen yerler

Zengin kültür ve tarih birikimine sahip olan İstanbul'da müze kartla giriş yapabileceğiniz tarihi eser sayısı ve müze sayısı oldukça fazla.

1-Galata Kulesi

Bizans İmparatorluğu döneminde Cenevizliler tarafından inşa edilen Galata Kulesi eşşiz İstanbul manzarasıyla her yıl turistlerin ilgi odağı oluyor. Nisan-Ekim ayları arası 08:30-00:00; Kasım-Mart arası 10:00-20:00 saatleri arası ziyaret açık olup, haftanın her günü gezilebilir. Müze kart ile ücretsiz gezilen Galata Kulesi'nin Müze kartı olmayanlar için giriş ücreti ise 100 TL'dir. Galata Kulesi yol tarifi için tıklayın.

Galata Kulesi
 

2-Rumeli Hisarı

İstanbul Boğazı'nın en akıntılı ve en dar kısmında İstanbul'un fethi öncesi kuzeyden gelecek saldırılara karşı Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş olan Rumeli Hisarı tam bir açık hava müzesidir. Müze kart ile giriş yapılan bu tarihi yer, Nisan ve Ekim ayları arası 09:00-19:00; Kasım ve Mart ayları arası 09:00-17:00 arası ziyaretçilere açık olup Çarşamba günleri kapalıdır. Müze kartı olmayanlar için giriş ücreti 10 TL'dir.  Rumeli Hisarı yol tarifi için tıklayın.

Rumeli Hisarı

3-Ayasofya

Oyma mermer sütunları, havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi ve eşşiz mozaikleri ile mimari tarihin başyapıtlarından olan Ayasofya Müzesi, 1935 senesinde müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müze kart ile giriş yapılan bu tarihi müze, Nisan ve Ekim ayları arası 09:00-19:00; Kasım ve Mart ayları arası 09:00-17:00 arası haftanın her günü ziyaretçilere açıktır. Müze kartı olmayanlar için giriş ücreti 72 TL'dir. Ayasofya yol tarifi için tıklayın.

Ayasofya Müzesi

4-Topkapı Sarayı

İstanbul'un fethedilmesiyle bir cihan imparatorluğuna dönüşen Osmanlı İmparatorluğu'nun devletine idare merkezliği, padişahlarına ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı kapalı kapılar ardındaki tarihi dışarı yansıtıyor. Ayrıca Kutsal Emanetler Dairesi Topkapı Sarayın'da bulunmaktadır. Müze kart ile giriş yapılan Topkapı Sarayı, Nisan ve Ekim ayları arası 09:00-19:00; Kasım ve Mart ayları arası 09:00-17:00 arası ziyaretçilere açık olup Salı günleri kapalıdır. Müze kart olmayanlar için giriş ücreti 72 TL'dir.  Topkapı Sarayı yol tarifi için tıklayın.

Topkapı Sarayı

5-İstanbul Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Eski Şark Eserler Müzesi olarak 3 ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji müzesi 1891 yılında ziyarete açılmıştır. İçinde yaklaşık olarak 1 milyona yakın eser bulunmaktadır. Müze kart ile giriş yapılan İstanbul Arkeoloji Müzesi haftanın her günü 09:00-17:00 arası açıktır. Müze kartı olmayanlar için giriş ücreti 30 TL'dir. İstanbul Arkeoloji Müzesi yol tarifi için tıklayın.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

6-Kariye Müzesi

Rönesans dönemini haber veren ve üstün sanatsal değer taşıyan Kariye Müzesi İstanbul'un en fazla tercih edilen tarihi alanların arasında yer alıyor. Mozaik ve figürlerle tarihi ziyaretçilerine yansıtan müze Nisan ve Ekim ayları arası 09:00-19:00; Kasım ve Mart ayları arası 09:00-16:30 arası haftanın her günü ziyaretçilere açıktır. Müze kartı olmayanlar için giriş ücreti 45 TL'dir. Kariye Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

Kariye Müzesi

7-Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserlerini topluca kapsayan ilk müze olan İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi İslam dünyasının farklı coğrafyalarından gelmiş el yazmaları, cam eşyalar, taş ve toprak pişmiş eserler ve el işi Türk ve Selçuklu halıları sergileniyor. Müze Nisan ve Ekim ayları arası 09:00-19:00; Kasım ve Mart ayları arası 09:00-17:00 arası haftanın her günü ziyaretçilere açıktır. Müze kartı olmayanlar için giriş ücreti 42 TL'dir. Türk ve İslam Eserleri Müzesi yol tarifi için tıklayın.

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500

Yazı Yorumları

Gülay Ters 27/12/16
Teşekkürler yol tarifleriyle beraber vermeniz çok güzel olmuş.Hafta sonu hepsini bitireceğim müze kartımı yeni çıkarttım.

Sabri Hiçyılmaz 31/12/16
Hepsini ziyaret etmek istiyor insan bazılarını gördüm ama Kariyeye gidemedim yol tarifi yapar mısınız kariye müzesine?
Orayanasılgiderim.com
Merhabalar; Kariye Müzesi yol tarifi sitemize eklenmiştir. Tarife makale içinden ya da https://www.orayanasilgiderim.com/istanbul/kariye-muzesi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Reyhoşcelebi 14/02/22
İstanbuldaki bütün müze kart geçen yerlerin bütün hepsinin isimlrini istiyorum sizden